🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > K > kelet-európai keresztény szakszervezetek emigrációban
következő 🡲

kelet-európai keresztény szakszervezetek emigrációban: A szovjet megszállás idején Kelet- és Közép-Eu. 13 országából (köztük Mo-ról) elmenekültek alapították 1951. IV: Párizs székhellyel a Menekült és Emigráns Keresztény Munkások Nemzetközi Szövetségét (Fédération Internationale des Travailleurs Chrétiens Réfugiés et Emigrés, FITCRE), amelyet támogatott a →Keresztény Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége (CISC). A FITCRE magyar tagszervezete volt az ugyancsak párizsi központú Emigráns Magyar Keresztény Szakszervezetek Szövetsége, amelynek tagcsoportjai Ny-Eu. országaiban tevékenykedtek. Az USA-ban New York székhellyel alakult meg a FITCRE-től független Keresztény Szakszervezetek Közép-Európai Föderációja (Central European Federation of Christian Trade Unions, CEFCTU) emigráns szakszervezeti szöv. 1953. X: a CISC javaslatára a két szövetség megegyezett egy összekötőiroda felállításáról és működési területük kontinensek szerinti felosztásáról. - A ~ célja: támogatás biztosítása az idegen környezetbe kerültek számára, a hazai kerszoc. szervezetek jogi és szellemi folytonosságának megőrzése, a fiatalabb emigráns generáció ráébresztése társad. kötelezettségeire, a Ny-i társad. felvilágosítása a megszállt K-eu. országokban uralkodó állapotokról. N.D.

Félbemaradt reformkor 1990:373. (Feketekúty László: A magyar ker. munkások külf. képviseletéről), 387. (Kovács K. Zoltán: Ker. magyar szakszervezet Svájcban)

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.